Informacje ogólne

Elektrobęben jest elektrycznym urządzeniem napędowym, zamkniętym w szczelnej, rurowej obudowie, służącym głównie do napędu przenośników taśmowych. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie. Elektrobębny mogą być wyposażone w szczotki czyszczące lub w koła zębate dopasowane do napędu taśm modułowych. Możliwe jest również użycie elektrobębnów jako generatorów prądu elektrycznego.

Bezproblemowa eksploatacja

W elektrobębnach Van der Graaf, wszystkie kluczowe elementy napędu, takie jak silnik elektryczny, przekładnie oraz łożyska są zamknięte w szczelnej obudowie, co zmniejsza konieczną do zabudowy przestrzeń. Dzięki wysokiej jakości uszczelnieniom, nie występują wycieki oleju, a wnętrze urządzenia jest chronione przed zanieczyszczeniami, pyłem i wodą. Możliwe jest zastosowanie różnych uszczelnień w zależności od przeznaczenia napędu. Minimalny poziom ochrony, dla produktów Van der Graaf wynosi IP66. W wykonaniu podwodnym, IP wynosi 68. Zastosowany w elektrobębnach olej, nie tylko smaruje wewnętrzne komponenty urządzenia, ale także pełni funkcję chłodziwa. Standardowo, płaszcz elektrobębna ma baryłkowaty kształt, co ułatwia prawidłowe prowadzenie i wyśrodkowanie taśmy przenośnika.

Wydłużona żywotność

Wszystkie koła zębate przekładni są wykonane z utwardzanej stali wysokostopowej. Odpowiednia obróbka mechaniczna zębów kół wraz z dodatkowym szlifowaniem i wygładzaniem wykańczającym zapewnia najwyższą klasę dokładności wykonania, co wpływa na długowieczność napędu oraz obniżoną emisję hałasu. Zarówno łożyska kulowe jak i igiełkowe są dobrane do ciasnego pasowania. Prąd konieczny do zasilania, podłączany jest bezpośrednio do stojana (w klasie izolacji F). Nie ma tym samym konieczności stosowania pierścieni ślizgowych lub szczotek.

Łatwość obsługi

Kołnierze elektrobębnów Van der Graaf są przykręcane do płaszcza za pomocą śrub. Takie rozwiązanie ułatwia ewentualny demontaż urządzenia dla celów serwisowych. Podstawowe czynności takie jak sprawdzenie poziomu oleju, lub jego wymiana są niezwykle proste i przebiegają bez wymontowywania elektrobębna z przenośnika. Standardowo, elektrobębny są mocowane wraz z puszką przyłączeniową, którą można obracać w zakresie 90°.

Wysoki standard wykonania

Wszystkie elektrobębny Van der Graaf są projektowane i wykonywane zgodnie z normami IEC, zapewniając minimalny poziom ochrony IP66. Prędkość elektrobębnów może być regulowana za pomocą falowników. Opcjonalne uzwojenie wielobiegunowe (Dahlander) stosowane jest tam, gdzie konieczne są dwie prędkości robocze. Ponadto elektrobębny „GV” mogą być dostarczone zgodnie z normami CSA, UL oraz ATEX. Na życzenie, możliwe jest wykonanie elektrobębnów częściowo lub w pełni nierdzewnych (stal 304 lub 316). Wszystkie urządzenia posiadają znak CE. Specjalne uszczelnienia IP68 gwarantują prawidłową pracę pod wodą.

Bębny zwrotne i uchwyty montażowe

Firma Van der Graaf wraz z elektrobębnami dostarcza także bębny zwrotne (bez napędu) oraz idealnie dopasowane uchwyty montażowe.