Opcje dodatkowe

Każdy elektrobęben jest produktem wykonywanym na zamówienie. Oprócz standardowych parametrów konfiguracyjnych takich jak średnica, moc, prędkość czy długość, istnieje szereg opcji dodatkowych, pozwalających na idealne dopasowanie elektrobębna do specyficznych wymagań.

W celu zapewnienia najszybszego czasu dostawy, elektrobębny Van der Graaf standardowo produkowane są w określonych w katalogach długościach. Nie oznacza to, że niemożliwe jest wyprodukowanie urządzenia o innej długości płaszcza. Zasadniczo, Van der Graaf może dostarczyć elektrobęben o dowolnej długości, biorąc pod uwagę ostateczne zastosowanie sprzętu. Nietypowe wymiary urządzeń, niestety wydłużają termin ich realizacji.

Standardowo wszystkie elektrobębny są wyposażone w puszkę przyłączeniową. Istnieje możliwość wykonania alternatywnych wyjść kablowych. Ich szczegółowy opis znajduje się w katalogach, a ogólny pogląd poniżej:

Opcja 1: wyjście kablowe z dławicą
Opcja 3: kątowe wyjście kablowe z dławicą (szer. ok. 50mm)
Opcja 4: kątowe wyjście kablowe bez dławicy (szer. ok. 50mm)

Przy wyborze opcjonalnego wyjścia kablowego (zamiast puszki przyłączeniowej), wymagane są dodatkowe parametry techniczne:

1.Rodzaj wyjścia kablowego (opcja 1, 3 lub 4):

  • Długość przewodu
  • Współpraca z falownikiem (użycie przewodów ekranowanych)
  • Napięcie zasilania

2.Rodzaj materiału
Zewnętrzne części elektrobębnów są zazwyczaj wykonane ze stali konstrukcyjnej i/lub żeliwa. W zależności od wymagań, możliwe jest wykonanie elektrobębnów ze stali nierdzewnej (całkowite lub częściowe). Istnieje możliwość wyboru pomiędzy stalą 304 (podstawowy materiał stosowany w przemyśle spożywczym) lub stalą 316 (podwyższona odporność na wysokie zasolenie).

3.Hamulec/blokada jednokierunkowa
W przypadku, gdy przenośnik jest ustawiony pod kątem i jest obciążony, istnieje możliwość wystąpienia ruchu wstecznego. Aby zapobiec takiej sytuacji, stosuje się hamulec jednokierunkowy. Jedno z łożysk elektrobębna zastępowane jest przez łożysko jednokierunkowe. Sposób montażu łożyska determinuje kierunek ruchu elektrobębna. Symbol TBRH wskazuje na ruch zgodny z ruchem wskazówek zegara natomiast TBLH przeciwnie. W sytuacji gdy elektrobęben jest przeznaczony do przenośnika dwukierunkowego, nie ma możliwości zastosowania hamulca mechanicznego. Tym samym konieczne jest wyposażenie urządzenia w hamulec elektromechaniczny. Opcja ta jest stosowana również w przypadku, gdy przenośnik ma być często zatrzymywany i uruchamiany np. w procesie produkcyjnym.

4.Zabezpieczenie termiczne
Elektrobębny Van der Graaf mogą być wyposażone w zabezpieczenia termiczne. Stosowane są zazwyczaj dwa typy zabezpieczeń: termistor (PTC) lub wyłącznik bimetaliczny (klixon). Zabezpieczenia są instalowane oddzielnie dla każdej fazy zasilającej.

5.Enkoder – łożysko z czujnikiem
W pewnych przypadkach, konieczny jest pomiar prędkości obrotowej elektrobębna lub pozycji taśmy przenośnika. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu jednego z dwóch rodzajów pomiaru. W zależności od wymaganej dokładności: za pomocą enkodera lub łożyska z czujnikiem obrotów.

6.Montaż pod kątem
Niekiedy elektrobębny są zaprojektowane do pracy pod kątem lub nawet w pozycji pionowej. Urządzenia Van der Graaf mają możliwość takiego montażu, jednak wymaga to korekty ilości oleju w elektrobębnie, ponieważ niedopuszczalne jest pozostawienie jedynie dolnego układu łożysk w kąpieli olejowej, a górnego bez smarowania. Ponadto, aby zapobiec problemom występującym przy instalacji pod kątem, stosuje się podwójne uszczelnienie ułożyskowania elektrobębna.

7.Uszczelnienia
W zależności od przeznaczenia, elektrobębny Van der Graaf są wyposażone w różne typy uszczelnień.

Dla elektrobębnów wykonanych ze stali zwykłej, stosuje się 3 typy uszczelnień:

Uszczelnienie typu RB, stosowane w większości urządzeń, zapewnia poziom ochrony IP66.
Uszczelnienie typu RBS, stosowane w urządzeniach narażonych na działanie podwyższonego ciśnienia (np. przy myciu ciśnieniowym), zapewnia poziom ochrony IP66.
Uszczelnienie typu HD, stosowane w urządzeniach przeznaczonych do pracy w najtrudniejszych warunkach środowiskowych. Zapewnia poziom ochrony IP66.

Dla elektrobębnów wykonanych ze stali nierdzewnej, stosuje się 2 typy uszczelnień:

Uszczelnienie typu CR, stosowane standardowo w urządzeniach wykonanych ze stali nierdzewnej. Wyjątkowo efektywne, samosmarujące uszczelnienie labiryntowe. Mocowane za pomocą śrub sześciokątnych (nie imbusowych), wraz z innym typem korka olejowego gwarantują utrzymanie wymaganego poziomu czystości. Zapewnia poziom ochrony IP66.
Uszczelnienie typu UW (YOUR), stosowane w urządzeniach wykonanych ze stali nierdzewnej, przeznaczonych do pracy pod wodą. Głębokość zanurzenia do 2m. Zapewnia poziom ochrony IP68.

8.Olej
Standardowym olejem używanym w elektrobębnach Van der Graaf, jest Castrol Alpha SP 100. W przypadku konieczności jego wymiany, ważne jest aby nowy olej był zgodny z normą ISO VG 100. W przypadku przemysłu spożywczego, urządzenia są napełniane olejem Castrol Optileb GT150. Jest to w pełni syntetyczny olej dla przemysłu spożywczego. Gdy elektrobęben jest wyposażony w tzw. mokry hamulec (oznaczenie WB w typie motoru) lub w hamulec sprzęgłowy (symbol CB), zastosowano olej Castrol Agri-trans plus 10W30. W przemyśle spożywczym, olej Castrol Vitalube HS68. Oba są olejami w pełni syntetycznymi. W urządzeniach przeznaczonych do pracy w niskich temperaturach, (-40°C), elektrobębny są napełnione olejem Vitalube HS32. Zamienniki wyżej wymienionych olejów, zamieszczono w instrukcji obsługi elektrobębna.

9.Powlekanie płaszcza (gumowanie)
Firma Van der Graaf, na życzenie, może wyposażyć dowolny elektrobęben w dodatkową powłokę płaszcza: gumową lub wykonaną z tworzywa. Dodatkowa powłoka przyczynia się do bardziej efektywnego przekazywania siły napędowej, dzięki zwiększonemu tarciu pomiędzy płaszczem elektrobębna a taśmą przenośnika. Zasadniczo istnieją dwa sposoby powlekania płaszcza urządzenia: na zimno i na gorąco (wulkanizowanie). Aplikacja na zimno oznacza, że powłoka jest przyklejana do płaszcza, zazwyczaj z wcześniej przygotowanego arkusza gumy lub tworzywa, a następnie jego krawędzie są ze sobą zgrzewane doczołowo. Z kolei wulkanizowanie na gorąco to proces, podczas którego płaszcz elektrobębna jest owijany cienkimi warstwami gumy. Następnie wędruje on do pieca, gdzie poszczególne warstwy gumy spajają się ze sobą, tworząc bezszwową powłokę. W ramach procesu powlekania możliwe jest wycięcie w powłoce zadanego wzoru np. jodełkowego lub rombowego. W razie konieczności również rowków prowadzących.

Poniżej najpopularniejsze powłoki płaszczy stosowane przez firmę Van der Graaf:

  • TR – Powłoka wykonywana techniką na zimno, mieszanka czarnej gumy z wzorem diamentowym. Twardość 70° w skali Shore’a, dostępne w grubościach: 6,8,10mm. ETR o grubości 8mm dostępna także w kolorze białym (dla przemysłu spożywczego).
  • Laminap – Powłoka o grubości 3mm przeznaczona dla przemysłu spożywczego, dostępna w kolorze białym. Wykonywana techniką na zimno z PVC Nonex. Twardość 55° w skali Shore’a.
  • Lamismooth – gładka powłoka o grubości 2mm przeznaczona dla przemysłu spożywczego, dostępna w kolorze białym. Wykonywana techniką na zimno z PVC Nonex. Twardość 55° w skali Shore’a.